15 قدم طراحی کاتالوگ + 10 نمونه خلاق

کاتالوگ یک محصول با طراحی گرافیک است که محصولات یا خدمات شما را به مشتریان بالقوه شما ارائه می دهد. آنچه در طراحی کاتالوگ برای ما به عنوان یک شرکت طراحی کاتالوگ بیشترین اهمیت را دارد ایجاد هماهنگی بین متن ، عکس و رنگ است. این بدان دلیل است که کاتالوگ  نماینده یک شرکت است، که خود را به مخاطب معرفی می کند . در یک کاتالوگ مجموعه کلی از محصولات یا خدماتی را که به مشتریان خود ارائه می دهید توصیف می کند و باید با استانداردهای مرسوم طراحی شود. در واقع کاتالوگ شما همانند بازاریاب شماست و بایستی بتواند به خوبی با مشتریان ارتباط برقرار کند.

15 قدم طراحی کاتالوگ + 10 نمونه خلاق 1طراحی کاتالوگ صنعتی صدرا

نمونه کارهای طراحی کاتالوگ آژانس تبلیغاتی دارابی

تلفن مشاوره رایگان: 09127395747

چرا طراحی کاتالوگ آژانس تبلیغاتی دارابی

ما هر آنچه راجع که به محصول ، مزایای آن ، مشتریان و اهداف استراتژیک شما می باشد ، جستجو و یاد خواهیم گرفت. ما هر آنچه راجع به محصول شما ، پروژه های مشابه موفق طراحی کاتالوگ ، استراتژی های کاهش هزینه های کاتالوگ و استراتژی های برند را که می دانیم ، با شما به اشتراک می گذاریم.

تیم ما در بازار تحقیق می کند تا بفهمد محصول و موقعیت برند شما نسبت به رقابت شما چگونه خواهد بود. این شامل تجزیه و تحلیل رقابتی ، ارزیابی سایر کاتالوگ های محصولات و سایر شرکت های موفق است که به نتایج مورد نظر شما می رسند. مهم است که متمایز و متفاوت از رقابت باشید. هدف ما این است که طراحی کاتالوگ حرفه ای شما فوراً جلب توجه کرده و بینندگان را به مشتری تبدیل کند.

در مرحله بعدی ، ما برنامه استراتژیک برای طراحی کاتالوگ شما را توسعه می دهیم. این شامل تصمیماتی در مورد استراتژی طراحی ، مواد چاپ و ساخت ، اندازه ، پیکربندی ، روشهای چاپ و ساخت ، اطلاع رسانی ، تصاویر ، سبک ، نگارش محتوا ، رنگ ، عکس ، تصویر سازی، اینفوگرافی و چگونگی ترکیب همه این عناصر در طراحی نهایی کاتالوگ است. برای اطمینان از منطبق بودن استراتژی با قرابتهای آنها ، توجه ویژه ای به مشتری هدف شما داده می شود.

متن و محتوای کاتالوگ نقش حیاتی در طراحی شما دارند. یک متن کوتاه ، فریبنده و جذاب بلافاصله ارزش منحصر به فرد و تمایز دهنده محصول شما را به مخاطب منتقل می کند. توجه ویژه به هرگونه مقررات کپی رایت، یونیک و اورجینال نوشتن نقش مهی در طراحی کاتالوگ تعیین کند. ما علاوه بر نوشتن محثتوا ویراستاری و یا حتی غلط گیری نیز خواهیم کرد تا بهترین نتیجه به دست بیایید.

استراتژی ما در طراحی کاتالوگ محصولات استفاده از تصاویر اورجینال یا تصویرسازی به عنوان بخشی از طراحی است. تیم خلاق ما در صورت لزوم ، عکاسی و تصویر سازی را انجام می دهد. البته قبل از اینکه عکس و تصاویر در طراحی کاتالوگ استفاده شود ، همه موارد را به تأیید شما خواهد رسید. ما هم عکاسی های درون استودیویی و هم محیطی را انجام خواهیم داد.

این مرحله ای است که ما همه چیز را دور هم جمع می کنیم. طراحان کاتالوگ ما چندین سبک طراحی را برای انتخاب شما انتخاب می کنند. و در نهایت طرحی که ترکیبی از بهترین عناصر فوق باشد را برای طراحی استفاده خواهند کرد. ما می توانیم در این مرحله ماکت های فیزیکی و یا دیجیتال از طرح های کاتالوگ درست کنیم و در اختیار شما قرار دهیم ، بنابراین شما می توانید دقیقاً ببینید که کاتالوگ پس از اتمام کار چگونه خواهد بود.

وقتی طراحی انجام شد، طراحان گرافیک ما تلاش می کنند تا فایل آماده چاپ را برای انتقال به چاپخانه آماده کنند ، اینجاست که نتیجه همه زحمات قبل و بعد از چاپ ساخته می شود. ما در پروژه های جدی خود ناظر چاپ را در کنار گرافیست هم زمان در چاپخانه داریم تا بهترین نتیجه حاصل شود. ما به عنوان نماینده شما عمل می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که طراحی نهایی کاتالوگ با طرح های مورد تأیید شما مطابقت دارد. ما متخصص هستیم و می دانیم چگونه با چاپخانه کار کنیم تا دقیقاً همان چیزی را که تأیید کرده اید تحویل دهیم.

15 قدم طراحی کاتالوگ

یکی از قدرتمند ترین وسایل تبلیغاتی جهت معرفی و بدست اوردن اگاهی در خصوص کالا ها و خدمات کاتالوگ است که قسمت با اهمیتی از طرح های تبلیغاتی زیادی از سازمان ها را شامل شده است .در اینجا چند مورد برای اغاز طراحی کاتالوگ حرفه ای ارائه می کردد که می توانید از این نکات برای بالا بردن فروش و جلب توجه مخاطب بهره مند شوید. اصول طراحی کاتالوگ یکی از موارد بسیار مهمی است که باید در نظر داشت. اهمیت آن نیز از این بابت است که اصول طراحی کاتالوگ صنعتی با اصول طراحی کاتالوگ مواد غذایی متفاوت است. ما در مجموعه طراحی دارابی برای هریک از مشتریان بر اساس نیاز و خواسته اشان طراحی خواهیم کرد.

1 – داشتن هدف پیش از آغاز

قصد شما از طراحی و چاپ کاتالوگ چیست؟ آیا طراحی شما با برند سازمانی شما هماهنگ است؟ آیا برتری و نقاط قوت شما نسبت به رقبا مشخص و واضح است ؟ مقاصد کاتالوگ را به روشنی مشخص و شرح دهید و مشتریان خود را معین نمایید. تعیین مشتری نکته کلیدی در طراحی کاتالوگ حرفه ای است. شما بدون داشتن هدف مشخص و واضح قادر نخواهید بود نتیجه مناسبی به دست آورید

3 – محتویات خود را جمع آوری کنید

مطمئن شوید که پیش از شروع مرحله طراحی، کلیه داده های لازم را گرد اوری کرده اید. لیستی از کالاها و خدمات به همراه توضیحات و خصوصیات های کلی آنها، عکس، اینفوگرافیک و سایر محتواها را تهیه و آماده کنید. بدانید که بیشتر مشتریان در این قسمت ضعف داشته و همین موضوع نیز باعث میگردد که نتیجه مطلوب و مناسب خود را به دست نیاروند.

2 – با دقت برنامه ریزی کنید

قبل از شروع طراحی برنامه ریزی منظمی از هزینه ها، کارهایی که بایستی انجام شود، مشخص کردن طراح و چاپخانه و …. انجام دهید. این کار باعث میگردد که شما زمان بندی مشخصی پیدا کنید و از برنامه های خود عقب نمانید. همچمین سعی کنید که برای از نیازمندیهای خود دو سه مورد تهیه کنید تا در صورتی که یکی از آنها در دسترس نبود از جایگزین استفاده کنید.

4 – هماهنگی رنگ، طرح و …با برند تجاری خود

رنگ و طرح و اسم تجاری، الزامی است با طراحی کاتالوگ، هماهنگ باشد. این تناسب در طراحی خیلی مهم است. تا در هر زمان و هر مکانی که مخاطب کاتالوگ شما را دید، متوجه برند و کسب و کار شما شود. عدم رعایت این موضوع باعث میگردد ماندگاری اثر در ذهن مخاطب نیز تاثیر کمتری داشته باشد.

5 – طراحی صفحات و جلد کاتالوگ

طراحی جلد کاتالوگ مهم‌ترین بخش طراحی می‌باشد. طراحی جلد باید اثری خلاقانه و با اشراف کامل و تحقیق راجع به نوع فعالیت شرکت باشد، که این موضوع فعالیت گرافیست است . طراحی جلد کاتالوگ بایستی دید مخاطب را به سمت خود کشاند . طراحی خلاقانه جلد قادر است درصد موفقیت و جذب مشتری را بالا ببرد و سبب توجه مشتری به برگه های داخلی گردد. زمانی که طراحی جلد را انجام می دهید ، گردش چشم را مد نظر قرار دهید و توازن در صفحه به وجود اورید و از زمینه های شلوغ پرهیز کنید .اگرقصد دارید طرح هایتان را برجسته کنید. در طراحی جلد از عومل چاپ نیز غافل نشوید مانند uv ، برش و رنگ پنجم و …. تمامی عناصر و محتویات به‌صورت منحصر به فردو مبتکرانه با توجه به رنگ سازمانی پیاده سازی گردد. علاوه بر موارد فوق از تکنیک های چاپی نیز برای افزایش کیفیت طراحی کاتالوگ مانند رنگ پنجم، برش و یو وی نیز بایستی استفاده نمود.

6-نوشتن مطالب و عبارات تبلیغاتی

“محتوا پادشاه است”  این جمله کلیدی است که امروزه شاهد رشدن آن به خصوص در فضای مجازی هستیم. طراحی کاتالوگ نیز بر دوپایه استوار است، یکی عکس و دیگری محتوا، ما در آژانس تبلیغاتی دارابی توانایی و خلاقیت فراوانی در نوشتن مطالب را برای محصولات و خدمات شما داریم، تهیه شعار، شرح و توصیف خدمات و محصولات و نوشتن جملات تبلیغاتی حرفه ای که توجه مشتریان را به خود جلب کند از جمله خدمات ما است. از کلمات بزرگ و سنگین پرهیز کنید. نیازی به تحت تأثیر قرار دادن مخاطب هدف خود با استفاده از کلمات سنگین و عجیب نیست که خواننده را نیاز به مراجعه به یک فرهنگ لغت پیدا کند. هدف شما باید این باشد که اطلاعات مربوط به سازمان خود را به راحتی به خواننده ارائه دهید.ضروری است برنامه ریزی کنید که چه متنی در چه برگه ای به نمایش در اید . به این مورد دقت کنید که باید کالاهای شبیه بهم نزدیک بهم قرار گیرند، صفحات تماس با ما و ارتباط هم مشخص شود.

7 -بهره گیری از عکس های جذاب و با کیفیت

عکس کالاها و خدمات شما نقطه قوت کاتالوگ شما هستند . عکس هایی که بسیار مهم اند و شایستگی زیادی دارند را بزرگتر از سایر عکس ها بگذارید چرا که آنها بیشتر سبب جلب نظر نسبت به عکس کوچک می شوند . یک عکس مطلوب مخاطبان را تشویق می کند که مطالب را مطالعه نمایند.اصلی ترین موارد را در نخستین صفحات جای دهید، چرا که با اهمیت ترین اوراق در کاتالوگ ها هستند.به خاطر داشته باشید که الزامی است کالاها اصلی ترین صفحات کاتالوگ شما باشد.

8- اندازه و تعداد صفحات کاتالوگ

یکی از المان های با اهمیت در طراحی کاتالوگ حرفه ای، سایز و صفحات است . اگر که عکس ها و داده های بسیاری جهت طراحی کاتالوگ ندارید سایز های کم تر را به کار برید.تعداد برگه ها را صحیح برگزینید یعنی مضربی از 4 و یا 8 . کاتالوگ شما الزامی است به حد لازم بلند باشد تا قادر باشد کلیه داده ای لازم را به مخاطبان انتقال دهید ، اما به حد لازم کوتاه باشد تا خواننده احساس خستگی نکند . به این مورد دقت داشته باشید که در هر دو وضع ضروری است کلیه دادها و کالاهای با اهمیت را شامل شود.

9- استفاده مناسب از لوگو

لوگو در واقع  یک نماد گرافیکی است که دربرگیرنده هویت سازمانی و تجاری شرکت شما می‌باشد. ما با استفاده مناسب از لوگو شما در مراحل طراحی و همچنین انجام اقدامات مناسب در زمان چاپ باعث میشویم لوگو شما در دید مخاطب باشد. شاید به یاد ماندنی‌ترین بخش از هویت بصری یک شرکت که در ذهن مشتریان ماندگار خواهد شد همین لوگو است. اگر شما برای کاتالوگ خود لوگو مناسب نداشته باشید ما طراحی لوگو شما را نیز انجام خواهیم داد.

10- طراحی با توجه به مخاطبان

جنس، سن، فرهنگ و …. مخاطب را در طراحی کاتالوگ حتما رعایت کنید. اگر قصد شما مشتریان جوان هستند الزامی است آن را به شکل بسیار زیادی متمایز از اشخاص پیر طراحی کنید.

11- حفظ یکنواختی در صفحات داخلی

طراحی کلیه صفحات داخلی کاتالوگ، ضروری است یک الگوی منحصربه فرد را داشته باشند این نکته در طراحی بسیار برجسته و با اهمیت است. و باعث انسجام در ذهن مخاطب نیز خواهد شد.

12- انتخاب نوع مناسب کاغذ

یکی از نکات ظریف و حساس در کیفیت کاتالوگ انتخاب کاغذ مناسب است، برای این منظور بایستی هدف، مخاطب و بسیاری موارد دیگر را کنار هم گذاشت و کاغذ مناسب را انتخاب کرد. به عنوان مثال برای طراحی پیک تبلیغاتی که زمان آن معمولا برای یک ماه است و مخاطب عام استفاده می کند یک نوع کاغذ و برای طراحی کاتالوگ مبلمان از نوع کاغذ با کیفیت تر استفاده می شود.

13 – طراحی خلاقانه و منحصر به فرد

ما اعتقاد داریم یکی از اولین اصول طراحی  مربوط به نوع طراحی است که تاثیر فراوانی در جذب مخاطب و تاثیر گذاری کاتالوگ شما دارد. بنابراین با دقت و حساسیت به این موضوع خواهیم پرداخت. ما تیمی از طراحان گرافیک داریم که بر اساس تخصص و خلاقیت خود در طراحی کاتالوگ حرفه ای و زیبا برای محصولات شرکت یا سازمان شما سنگ تمام می گذارند، در کنار طراحان خود ناظران چاپ حرفه ای را داریم که با اصول و قوانین و امکانات مختلف چاپ آشنا هستند و در طول مراحل طراحی در کنار طراحان و به اتفاق یک دیگر به ارائه نظر و ادیده می پردازند. برای رسیدن به یک کاتالوگ زیبا، خاص و خرفه ای نیاز است که برخی از موارد در هنگام چاپ اعمال شود و همراهی ناظرین چاپ با طراحان ما را به این هدف رسانده است.

14 – عکاسی صنعتی

بر طبق مستندات موجود، در کاتالوگ های که از عکس استفاده شده، امکان جذب مخاطب چندین برابر افزایش می یابد. وجود عکس در طراحی دیگر بر هیچ کس پنهان نیست. کاتالوگ بایستی به همراه عکسها و تصاویر زیبا و حرفه ای از محصولات شما باشد وگرنه جذابیت خود را از دست می دهد. در طراحی کاتالوگ مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی بهتر است با استفاده از عکس های حرفه ای، جذاب و خاص به جذب مخاطب کمک کنیم.

15 – تهیه اینفوگرافیک و موشن گرافیک

بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها نیاز به ارائه اطلاعات علمی و دقیق در مورد خود دارند که بایستی آن را به صورت اینفوگرافیک و یا موشن گرافی تبدیل کرده و در نتیجه آن را در طراحی کاتالوگ خود استفاده نمایند. ما با استفاده از نرم افزارهای موجود اطلاعات مورد نظر شما را به صورت اینفوگرافی و با کیفیت و جذابیت بصری مناسب تهیه خواهیم کرد.

16 – استفاده از تکنولوژیهای نوین

برای جذابیت بیشتر در کاتلوگ بهتر است از تکنولوژیهای جدیدی استفاده کرد که باعث جذب بیشتر و ارائه بهتر شود، که از آن جمله به QR کد ها و واقعیت افزوده ها که در آن میتوان فیلم قرارداد اشاره کرد. این موارد هروز در حال پیشرفته تر شدن هستند و ما پیشنهاد میکنیم از آنها در طراحی کاتالوگ خود استفاده نمائید.

نمونه کاتالوگ آنلاین و دیجیتال

ورق بزنید

طراحی جلد

$200 هزار تومانقیمت پایه

صفحات داخلی

$70 هزار تومانقیمت پایه

نوشتن محتوا

90 هزار تومانقیمت پایه

تفاوت کاتالوگ و بروشور

در نگاه اول تفاوت این دو نمونه در ساختار آنان می باشد. شکل بروشور در کل یک صفحه می باشد که به صورت آکاردئونی تا شده است و معمولا بروشور هفت لتی به آن گفته می شود. البته اگر مطالب شما کم باشد می توان آن را به صورت بروشور سه لتی ارائه داد . بروشور یا همان راهنمای معرفی جزئیات محصول، خدمات، امکانات و… می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده به مصرف‌کننده و یا مشتری برای معرفی دقیق و راهنمایی در استفاده ارائه می‌گردد. تعداد صفحات بروشور کم هستند و نوع کاغذ نیز معمولا تحریر و یا کاغذ کم کیفیت است. در بروشورها معمولاً علاوه بر تصاویر از نقشه شماتتیک کالا هم استفاده می‌شود.
جنس کاغذ کاتالوگ معمولا گلاسه است و خدمات پس از چاپ از روکش سلفون، یووی و غیره در آن قابل انجام است. از سوی دیگر هزینه طراحی بروشور و چاپ آن کمتر از هزینه کاتالوگ و چاپ آن می باشد. از دیگر تفاوت کاتالوگ و بروشور می توان به سایز و ابعاد آن اشاره کرد.

به عنوان مثال: کارخانه دارو سازی برای معرفی محصولات خود از کاتالوگ استفاده می کند و برای پزشک‌ها و داروخانه‌ها ارسال می‌نماید؛ اما از بروشور برای معرفی نحوه استفاده، عوارض جانبی و… در بسته‌بندی هر محصول قرار می‌دهد تا مخاطب اصلی از اطلاعات آن استفاده نماید.

انواع کاتالوگ:

تقسیم بندی انواع کاتالوگ را شاید بتوان از نگاه های مختلف بررسی نمود و بر همین اساس انواع مختلفی تقسیم میگردند.
کاتالوگ در دو حالت کلی قابل ارائه است:
کاتالوگ چاپی : قدیمی ترین و رایج ترین شیوه ی ارائه ست؛ یعنی چاپ روی کاغذ.
کاتالوگ دیجیتال : بر روی بستر الکترونیک و اینترنت قرار می گیرد و روی نمایشگر کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و تبلت قابل مشاهده است.
انواع کاتالوگ از نظر اهداف
بازاریابی حضوری: بازاریاب شما با کاتالوگ محصولات نزد مشتری حاضر می شود و یک به یک محصولات را معرفی کرده و از مزایای هر کدام می گوید.
معرفی محصولات یا خدمات به عموم مشتریان: اگر شما در محل فروش خود مثلا فروشگاهتان مستقیما با مردم در ارتباط هستید، حتما همیشه تعدادی کاتالوگ رو در محلی قرار بدهید که مشتریان بتوانند آنها را برداشه، ورق بزنند و یا با خود ببرند.
سایر موارد انواع کاتالوگ: از نظر چاپ و صحافی، از نظر نوع طراحی، از نظر نوع نرم افزار طراحی و ….. تقسیم می گردد.

سایز کاتالوگ

سایز کاتالوگ تاثیر زیادی بر زیبایی نتیجه نهایی کار دارد، بر همین اساس قطع‌های استاندارد کاتالوگ و بروشور و سایر محصولات چاپی نیز متناسب با سایز کاغذهای استاندارد تعیین می‌شود که کمترین دورریز کاغذ را داشته باشند. در زیر اندازه‌های متناسب و استاندارد بروشور را ذکر کردیم

  • قطع جیبی (نیم رقعی) سایز ۱۰٫۵ در ۱۴٫۵
  • قطع جیبی (نیم وزیری) سایز ۱۲ در  ۱۶٫۵ سانتی متر
  • کاتالوگ قطع کوچک تفننی  سانتی متر
  • کاتالوگ قطع رقعی ۱۴٫۵ در  ۱۶٫۵ سانتی متر
  • کاتالوگ قطع وزیری ۱۶٫۵ در ۲۴ سانتی متر
  • کاتالوگ قطع خشتی (مربع) ۲۲ در ۲۲
  • کاتالوگ قطغ خشتی (مستطیل) ۲۲ در ۲۴
  • کاتالوگ قطع رحلی ( دورقمی) ۲۱٫۵ در ۲۹
  • کاتالوگ قطع رحلی ( دو وزیری) ۲۴ در ۲۳

نتیجه گیری:

كاتالوگ در واقع راهنمای كالا و خدمات محسوب می شود و حاوی اطلاعات مفید از یك موسسه و كارخانه برای مخاطبین است. کاتالوگ در تبلیغات اهمیت بسیار بالا و نقش موثری برای توسعه برند و افزایش فروش محصول دارد. با توجه به فضای رقابتی در دنیای کسب و کار و تبلیغات و بازاریابی، طراحی کاتالوگ حرفه ای و اصولی باعث موفقیت در کسب و کار می‌شود، طراحی کاتالوگ تبلیغاتی در جذب مخاطب بسیار تاثیر گذار است. شماهرچه تلاش کنید ، می توانید همزمان فقط در یک مکان باشید. با این حال ، کاتالوگ و برشور شرکت شما می تواند در بسیاری از مکان ها باشد و به شما کمک کند مشتریان بالقوه و موجود را تحت تأثیر قرار دهد. در یک کاتالوگ حرفه ای به طور واضح و خلاصه مشخص شده است که یک شرکت در چه زمینه ای فعال است و اطلاعات را به راحتی در اختیار مخاطب قرار می دهد.

 دانلود کنید طراحی کاتالوگ (catalog design)