آژانس تبلیغاتی

یک آژانس تبلیغاتی(Advertising Agency)که اغلب به عنوان آژانس خلاق،  آژانس تبلیغاتی،  شرکت تبلیغاتی و یا کانون تبلیغاتی از آن یاد می شود ، شغلی است که برای ایجاد ، برنامه ریزی و اداره تبلیغات و بعضی اوقات شکل های دیگر تبلیغ و بازاریابی برای مشتریان خود به وجود آمده است. آژانس تبلیغاتی معمولاً مستقل از مشتری است. این آژانس سعی می کند با همکاری مشتریان به توسعه کسب و کار مشریان بپردازد همچنین یک آژانس می تواند استراتژی های کلی  تبلیغات و بازاریابی و مارکت تجاری را برای مشتریان خود انجام دهد ، که ممکن است شامل فروش نیز باشد.

مشتریان آژانس تبلیغاتی معمولی شامل مشاغل و شرکتها ، سازمانهای غیرانتفاعی و آژانسهای خصوصی هستند. آژانسها ممکن است برای تولید تبلیغات تلویزیونی ، تبلیغات رادیویی ، تبلیغات آنلاین ، تبلیغات محیطی ، بازاریابی موبایل و ….. به عنوان بخشی از یک برنامه اجرایی تبلیغات استخدام شوند.

فعالیت های مختلف این مراکز علاوه بر موارد کلی فوق به زیر مجموعه های مانند طراحی لوگو ، طراحی کاتالوگ و …. نیز تقسیم میگردد.

تاریخچه

اولین آژانس تبلیغاتی (advertising agency) تأیید شده ویلیام تیلور در سال 1786 بود. یکی دیگر از آژانس های اولیه ، که توسط جیمز ‘جام’ وایت در سال 1800 در ، لندن آغاز شد. در سال 1812 جورج رینل ، از روزنامه لندن ، یکی دیگر از آژانس های تبلیغاتی اولیه ، در لندن را تأسیس کرد. که این آژانس تا سال 1993 به عنوان “رینل و پسر” به عنوان یک تجارت خانوادگی باقی مانده بود و اکنون بخشی از آژانس TMP Worldwide (انگلیس و ایرلند) با نام تجاری TMP رینل است. در ایران نیز تا قبل از انقلاب شرکتهای بودند که در زمینه تبلیغات فعالیت می نمودند، اما بعد از انقلا ب سرعت رشد آنها افزایش یافت و در حال حاضر آژانس های تبلیغاتی فعال و بنامی در ایران مشغول به کار هستند.

والنی ب. پالمر نخستین آژانس تبلیغاتی آمریکایی را در فیلادلفیا در سال 1850 افتتاح کرد. این آژانس، تبلیغات تولید شده توسط مشتریان خود را در روزنامه های مختلف به چاپ می رساند.

آژانس تبلیغاتی جهانی

سرچشمه جهانی سازی تبلیغات در روزهای ابتدایی قرن بیستم شکل گرفته است. آژانسها قبل از دو جنگ جهانی آغاز و جهانی شدن آنها را در تمام قرن بیستم ادامه پیدا کرد.

آژانس تبلیغاتی و روابط  مستحکم با مشتری

مطالعات نشان می دهد که آژانس های تبلیغاتی موفق تمایل دارند که از طریق همکاری ، یک هدف مشترک با مشتریان خود داشته باشند. این شامل مجموعه مشترکی از اهداف مشتری است که در آن آژانس ها احساس مشترکی از مالکیت می کنند و برای موفقیت مشتریان خود در این زمینه مشترک تلاش می کنند. تبلیغات موفق با ایجاد ارتباط خوب با آژانس ها آغاز می شود. مشتری ها باید به آژانس ها اعتماد کنند تا کارهای خود را بطور صحیح و مطابق با منابعی که ارائه داده اند انجام دهند. هنگامی که آژانس ها احساس می کنند تضعیف ، مطیع یا حتی احساس می کنند وضعیت مساوی ندارند ، خراب شدن در روابط رخ می دهد. به طور سنتی آژانس های تبلیغاتی تمایل دارند که هدایت پروژه ها را بر عهده بگیرند .

آژانس تبلیغاتی پیچیده تر از آن است که به نظر می رسد

انواع آژانسهای تبلیغاتی

شما به راحتی نمی توانید هر آژانس تبلیغاتی را با یک آژانس تبلیغاتی دیگر مقایسه کنید. این مانند این خواهد بود که بگوییم هر ایستگاه تلویزیونی یکسان است. بله ، همه آنها عملکردهای بسیار مشابهی دارند ، اما تغییرات زیادی وجود دارد که آنها را از هم جدا می کند. برای شروع ، سه نوع آژانس مختلف وجود دارد:

(Above The Line (ATL: اینها آژانسهای بزرگی هستند که فعالیت های اصلی را کنترل می کنند و کمپین های تبلیغاتی ملی و حتی بین المللی را ایجاد می کنند که بخش قابل توجهی از بودجه مشتری را به خود اختصاص می دهند. کار آنها در کمپین های بزرگ تلویزیونی ، مجله ها ، روزنامه ها و رسانه های غیر سنتی مشاهده می شود.

(BTL): این آژانس ها بودجه یا اندازه آژانس های ATL را ندارند ، اما هنوز هم برای رسانه ها اهمیت حیاتی. آژانس های BTL معمولاً با ایمیل ، تبلیغات منطقه ای ، تبلیغات متنی ، متن آنلاین و تبلیغات بنر اداره می شوند. با این حال ، بعضی اوقات آنها جایگاه ATL را نیز کسب می کنند.

(TTL): شاید رایج ترین آژانس های ، TTL است که ترکیبی از ATL و BTL می باشد. آنها کمپین هایی را از غذای حیوانات گرفته تا انتخابات مجلس ، فضای باز ، تلویزیون و رادیو ، از تا کارت ویزیت و…. ایجاد می کنند. از جمله کمپین های SnapChat ، YouTube ، Facebook و Twitter.

علاوه بر این آژانس های تبلیغاتی تخصصی نیز موجود دارند

وظایف آژانس تبلیغاتی

یک آژانس تبلیغاتی طیف گسترده ای از وظایف را از طریق تحقق یک ایده، تجاری سازی یک محصول یا خدمات جدید به منظور توسعه روابط عمومی سالم آغاز می کند. با این حال، برخی از عملکرد مهم آژانس تبلیغاتی عبارتند از:

  • ایده و پیام تبلیغ کننده را بپذیرد و آن را به یک ارتباط موثر و قابل توجه تبدیل کند.
  • برای افزایش فروش تلاش کند.
  • خدمات یکپارچه، حرفه ای و با کیفیت ارائه دهد.
  • رشد اقتصادی را سرعت ببخشد و آگاهی عمومی ایجاد کند.
  • بازخورد مشتریان و دیگر مخاطبان را برای بهبود در آینده جمع آوری کند.

انواع مشاغل آژانس تبلیغاتی

کارمندان معمولی که در یک آژانس تبلیغاتی یافت می شوند شامل رئیس آژانس ، مدیر خلاقیت ، مدیران مالی ، نویسندگان ، طراحان گرافیک و مدیر رسانه است.

برخی آژانس ها همچنین با نویسندگان مستقل و یا طراحان گرافیک مستقل کار می کنند که معمولاً در محل کار نمی کنند. بیشتر اوقات ، آژانسهای تبلیغاتی کوچکتر بر اساس پروژه های مشتری رشد می کنند و کاهش می یابند ، پیمانکاران را به صورت ساعتی ، روزانه یا پروژه ای به پروژه وارد می کنند.

معایب کار در آژانس تبلیغاتی

این یک کار معمولی از نیست وبعضا از بیشتر کارمندان خواسته می شود هر از گاهی ساعت های طولانی و آخر هفته را کار کنند.

این یک محیط استرس زا است و اخراج ها متداول است. امنیت شغلی ندارد و ….

مزایای کار در آژانس تبلیغاتی

محیط خلاق، پر انرژی، محیط دارای امکان رشد و افزایش یادگیری

طراحی کاتالوگ آرایشی

طراحی کاتالوگ آرایشی