Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

این یک راهنمای جامع و کامل در مورد چگونگی طراحی برند بوک یا همان دفترچه برند است که قابلیت استفاده برای مشاغل کوچک تا سازمان ها و ارگانهای بزرگ و مختلف را دارا است. آژانس تبلیغاتی دارابی ضمن اعلام آمادگی برای طراحی برند بوک شما، پیشنهاد می دهد که برای سال 1400 برای کسب و کار خود برند بوک مناسب را طراحی و اجرا نمائید. با این حال بگذارید ابتدا بحث کنیم که یک برند بوک چیست؟ اهمیت دفترچه برند یا همان برند بوگ چیست؟ برند بوک اسنبپ، برند بوک ایرانسل، برند بوک دیجی کالا و برند بوک بانک ملت چگونه طراحی و اجرا می شود؟
برند بوک (راهنمای نام تجاری یا راهنمای بصری برند) مجموعه قوانینی است که نحوه کار برند، عناصر اصلی برند مانند طراحی لوگو و هدف اصلی برند را توضیح می دهد. کتاب های برند بوک بر روی هر کمپین بازاریابی ، روابط عمومی، تبلیغات، محصولات و خدمات تأثیر می گذارند.یک برند بوک به کسب و کار شما کمک می کند تا ثبات بصری خود را حفظ کند و یک هویت به یاد ماندنی ایجاد کند. آنها مانند دستورالعمل های استراتژیک هستند ، زیرا تمام جنبه های نام تجاری شما را پوشش می دهد.

پشتوانه ای قوی در خدمت برند شماست

فهرست مطالب

18 سال فعالیت تخصصی

تبلیغات، روابط عمومی و برندینگ

در این مدت برای بیش از صدها برند فعالیت حرفه ای و تخصصی انجام داده ایم

افتخار همکاری با شرکت های بین المللی

در کشورها و قاره های مختلف

خدمات طراحی برند بوک برای شرکت های در ترکیه، ، عمان و ....

بیش از 500 پروژه موفق

برای برندهای داخلی و خارجی

ارائه انواع خدمات تبلیغاتی موفق برای مشتریان داخلی و بین المللی

تیم قوی و منسجم

برای ارائه خدمات متنوع و جامع برای انواع کسب و کارها

همکاری با طراحان گرافیک، مترجمان، نویسندگان و .... مختلف

نمونه کار های موفق طراحی برند بوک آژانس تبلیغاتی دارابی

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

چرا طراحی برند بوک آژانس تبلیغاتی دارابی؟

مشاوره رایگان

بدون شک برای انجام هر فعالیتی نیاز به راهنمایی و مشاوره است، ما برای اطمینان خاطر شما مشاوره طراحی برند بوک را کاملا رایگان به شما ارائه می دهیم تا شما را در این مسیر یاری کنیم.

تحلیل قبل از برند بوک

در طراحی برند بوک نیاز است پیش از طراحی به بررسی رقبا و همچنین تجزیه تحلیل آنها بپردازیم، ما در آژانس تبلیغاتی دارابی برای ماندگار ماندن برند بوک تمام این آنالیز ها را انجام خواهیم داد، تا برند بوک شما برای مدت طولانی دوام و شایستگی لازم را داشته باشد.

تیم خلاق

بدون شک داشتن برند بوک خلاق و زیبا نیاز به نیروهای حرفه ای و با تجربه و خلاق دارد، ما با همکاری تعدادی از طراحان و ایده پردازان مختلف در کنار نیروهای علمی و اجرایی هر برند قادریم با کیفیت مناسب و قیمت رقابتی برند بوک شایسته شما را طراحی و اجرا نمائیم.

طراحی استاندارد

ما در طراحی برند بوک از اصول هنری و علمی استفاده نموده تا راهنمایی ماندگار برای شما بسازیم، همچنین از ترندهای روز طراحی برند بوک نیز برای برند شما استفاده می نمائیم که اثری جاودان برای شما به وجود آوریم.

نظرات مشتریان

طراحی برند بوک 1

فعالیت حرفه ای و نگاه فنی و دقیق به همراه پشتیبانی مناسب از شاخصه های آژانس تبلیغاتی دارابی می باشد

انجمن سرطان ایران, دکتر سمیعی
طراحی برند بوک 2

طراحی با استراتژی های بلند مدت از شاخصه تیم طراحی برند بوک آژانس تبلیغاتی دارابی می باشد.

زاگرس کمپرسور, مدیر عامل

طراحی برند بوک (Brand Book) + 5 نمونه برند بوک از شرکت های بزرگ

 

برند بوک (راهنمای نام تجاری یا راهنمای بصری برند) مجموعه قوانینی است که نحوه کار برند، عناصر اصلی برند مانند طراحی لوگو و هدف اصلی برند را توضیح می دهد. کتاب های برند بوک بر روی هر کمپین بازاریابی ، روابط عمومی، تبلیغات، محصولات و خدمات تأثیر می گذارند.یک برند بوک به کسب و کار شما کمک می کند تا ثبات بصری خود را حفظ کند و یک هویت به یاد ماندنی ایجاد کند. آنها مانند دستورالعمل های استراتژیک هستند ، زیرا تمام جنبه های نام تجاری شما را پوشش می دهد.

طراحی برند بوک
طراحی برند بوک 3

چرا هر برندی به طراحی برند بوک نیاز دارد؟

شما چه یک شرکت کوچک داشته باشید و یا مدیریت یک مجموعه بزرگ را داشته باشید، به یک طراحی برند بوک برای پیشرفت و هماهنگی کسب و کار خود نیاز دارید ، ممکن است فکر کنید که داشتن یک برند بوک اهمیت چندانی ندارد ، اما هر برندی در حوزه رقابت در بازار باید این راهنمای برند را داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که تمام عناصر بصری آنها با یکدیگر مطابقت دارد.

آیا می دانید شرکتی که دارای برند بوک ثابت است سالانه 23٪ درآمد بیشتری دارد؟

فرض کنید شما تنها طراح شرکت خود هستید. شما تمام عناصر بصری مانند آرم ، وب سایت ، کارت های بازرگانی و سایر مواد را طراحی می کنید. مطمئناً شما همه عناصر و “قوانین” را در ذهن خود می دانید. حال ، فرض کنید بعد از چندین سال ، شما یک طراح دوم را استخدام می کنید تا مقداری از حجم کار خود را برطرف کند. در این صورت ، شما مسئولیت این را دارید که تمام راهنمایی های مربوط به برند را از حافظه خود به طراح منتقل کنید زیرا اگر این کار نشود فکر کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قاعدتا پاسخ نمیخواهد، زیرا کلا ممکن است تمام طرح ها و یا هویت بصری از نوع شکل بگیرد. یک مثال دیگر بزنیم، شما یک کسب و کار بزرگ دارید و سالها برای برندینگ خود فعالیت کرده اید حال به یک شرکت در یکی از استانها نمایندگی داده اید، اگر برند بوک نباشد این نماینده چه بر سر برندیگ شما خواهد آورد.
با این حال ، مطمئناً خیلی ساده تر خواهد بود که فقط بتوانید برند بوک شرکت را به او بدهید ، که حاوی همه چیزهایی است که او باید بداند: رنگ ها ، اندازه و محل قرارگیری لوگو ، فونت ها و غیره.
مثال دیگر این است که برند شما با انواع فریلنسر ها فعالیت می کند ، این شخص که با مشتریان مختلف کار می کنید اطلاعی از برندینگ شما ندارد، اما نگران نباشید اگر یک برند بوک داشته باشید، بدون اینکه نیازی به چانه زدن باشید فقط کافی است برند بوک را در اختیار او قراردهید و خلاص. در عوض ، فریلنسر شما فقط می توانید دفترچه برند بوک را باز کرده و تمام مواردی را که باید بداند را فقط در چند ثانیه مشاهده کند.
اما ممکن است شما عنوان کنید که حجم و اندازه و تبلیغات شما به اندازه ای نیست که نیاز به برند بوک داشته باشید؟ در پاسخ باید گفت که برند بوک فقط به به موارد بصری نمی پردازد بلکه به مواردی بزرگ تر مانند اهداف و برنامه ها نیز می پردازد. شما با داشتن برند بوک علاوه بر اهداف بصری به برنامه های و آینده کسب و کار خود نیز سروسامان می دهید.

طراحی لوگو شرکت ساختمانی پردیس
طراحی لوگو برای کافه

به طور کلی ، برند بوک اهداف زیر را برای تجارت شما ارائه می دهد:

موقعیت برند خود را بهبود ببخشید
تمام تیم خود را در جریان رسالت کسب و کار خود قرار دهید
با برند بوک و استراتژی های درج شده در آن به بهبود و پیشرفت کسب و کار خود بپردازید

با کمال تعجب ، علی رغم مزایای بسیار زیاد فوق ، فقط یک چهارم مشاغل دارای برند بوک رسمی در زمینه برند خود هستند که بطور مداوم اجرا می شوند. البته در ایران بسیار پائین تر از این موارد هست و به ندرت برندی برای خود برند بوک حرفه ای داشته و یا اگر هم داشته به درستی اجرا ننموده است. داشتن و اجرای دستورالعمل های یک برند بوک تجاری به کسب و کارها کمک می کند تا ثبات لازم را برای اطلاع رسانی به مشتریان داشته باشد و در نهایت وفاداری مخاطب را کسب کنند.

برند بوک یا راهنمای برند چیست؟

برند بوک یا راهنمای برند ، سندی است که رهنمودهای خاصی را برای تداوم هویت برند در کلیه ارتباطات خارجی و داخلی تنظیم می کند.

اجزای برند بوک شامل چندین دسته بندی است که یکی از بخشهای آن شامل موارد ذیل می گردد
در حالی که عناصر برند بوک به طور کلی ثابت است اما، از صنعتی به صنعت دیگر و از شرکتی به شرکت دیگر بسته به اندازه، مخاطب، اهداف و بسیاری موارد دیگر متفاوت است.

استفاده از لوگو
استفاده از رنگ
تصویر و عکس
شخصیت برند

طراحی برند بوک 4
طراحی برند بوک 5

اهمیت طراحی برند بوک برای مشاغل چیست؟

بزرگترین مزیت داشتن کتاب راهنمای برند بوک این است که به کسب و کار شما ثبات و انسجام می بخشد.

طراحی برند بوک  باعث سازگاری در ارسال پیام، تبلیغات ، ارائه تصویر ، لحن ، شخصیت و هویت شرکت شما می شود.

طراحی برند بوک  در مدت زمان طولانی ، اعتماد و وفاداری را به مخاطبان هدف ارسال  خواهد کرد. برند هایی که بسیار متنوع ارائه شوند، می تواند به طور گیج کننده ای ناسازگار باشد ، که این باعث کاهش هویت و اعتبار برند می شود.

برند بوک علاوه بر ارائه یک تصویر یکنواخت از کسب و کار شما به مخاطبان مورد نظر ، می تواند به ایجاد و ارتقا فرهنگ و هویت شرکتی منحصر به فرد سازمان کمک کند و در نتیجه حفظ کارمندان بالاتر باشد.

اجزای اصلی برند بوک

به طور معمول ، اجزای برند بوک شامل سه بخش اصلی هستند که هریک از اجزای ذیل نیز به دسته های کوچک تر تقسیم می شود:

در باره
راهنمای تصویری
دستورالعمل های ارتباطی

1. درباره

در این بخش از برند بوک ، شما باید مأموریت ، ارزش ها و مخاطبان خود را مشخص کنید. با این اطلاعات شما از مخاظبین، اهداف و برنامه های خود آگاه خواهید شد و به نوعی راهنمایی آینده نیز برای شما مشخص می گردد. معرفی برند در واقع داستانی است که در پس زمینه و گذشته شرکت شما به وجود آمده، چگونگی رشد و هویت بصری آن در طول زمان، سال تاسیس ، کجا بوده اید و در حال حاضر کجا هستید ، درک اینکه کجا می روید چه برای کارمندان قدیمی و چه برای کارمندان جدید خواهید داشت.

2. راهنمای بصری

در این بخش ، شما باید طرح زیر را آماده کنید:

لوگو: محل قرارگیری ، تنوع آن برای رسانه های مختلف ، رنگ ها ، اندازه و نسبت ها
رنگ: رنگ های اصلی و ثانویه و همچنین نسخه تک رنگ لوگو
فونت ها: نوع فونت، سایز فونت، رنگ فونت و همه موارد مربوط به تایپوگرافی
عکس و تصاویر: سبک و دستورالعمل های لازم برای ارائه تصاویر
برند: محل استفاده از آن
موارد دیگر: الگوها ، بافت ها ، گرافیک ها ، نمادها، طرح ها و ……

3. راهنمای ارتباطی

این بخش از راهنمای برند بوک موارد زیر را تعریف می کند:

زبان: زبان یا زبانهای رسمی است که در آن برند با مخاطبان خود ارتباط برقرار می کند

سبک ارتباطی: نوع رسانه ، سبک ارتباط و …

شخصیت ارتباطی: حرفه ای ، منطقی ، احساسی ، شوخ طبع و غیره

حضور در شبکه های اجتماعی: انواع ارسال ، زمان ارسال ، سبک های مختلف رسانه های اجتماعی

ایمیل ها: ساختار ، امضا

خوانایی و دستور زبان: انواع جملات و طول آن ، بزرگ نوشتن ، اعداد ، اختصارات ، کلمات اختصاری
سیاست های روابط عمومی (PR): این بخشی از برند بوک است که نشان می دهد چه کسی مسئول برقراری ارتباط با نام تجاری به عنوان نماینده شرکت است ، از طریق کدام کانال و به چه وسیله. به عنوان مثال ، سیاست های رسانه های اجتماعی به کارمندان می گوید که چگونه باید به سوالات ، شکایات پاسخ دهند و میزان فعالیت آنها در شبکه های رسانه های اجتماعی چگونه است.

چگونه برند بوک خود را طراحی کنیم؟

مشاغل فقط زمانی می توانند برند بوک خود را ایجاد کنند که شخصیت و چشم انداز منحصر به فرد خود را تعریف کنند.

برای این کار چهار م مولفه کسب و کار خود را تعریف کنید:

چشم انداز و ارزش های اصلی
ماموریت برند
شخصیت برند
مخاطبان هدف

چشم انداز و ارزشهای اصلی برند ، لوگو و کلیه اوراق تبلیغاتی شرکت را به سمت اهداف بلند مدت خود مانند کسب آگاهی از برند ، اعتماد و وفاداری مشتریان سوق دهند.

پاسخ به سوالات زیر می تواند به تعیین چشم انداز و ارزش های شما کمک کند:

می خواهید شرکت شما چقدر بزرگ شود؟
آیا قصد دارید با محصولات و خدماتی که در حال حاضر ارائه نشده منشعب شوید؟
می خواهید تجارت شما چه نوع میراثی را به جا بگذارد؟

مأموریت تجاری باید فاقد هرگونه نکته نامفهوم و مبهم باشد و خود را بر اساس سوالات زیر تثبیت کند:

هدف شرکت شما و دلیل آن چیست؟
چه تفاوتی در شرکت خود ایجاد میکند؟
به محض پاسخ دادن به این موارد ، کسب و کار شما قادر خواهد بود در رقابت متمایز شود ، باعث ایجاد مشارکت بیشتر در مصرف کننده و استعدادی متناسب با چشم انداز شرکت شود. هم مأموریت و هم چشم انداز شما باید در برند بوک باشد ، بنابراین باید دلایل مهم بودن در یک صفحه با قوانین ساده زیر را مشخص کنید.

شخصیت یا برند شما برای بدست آوردن شخصیت مناسب برای پیام رسانی در همه کانال ها بایستی فعال باشد. وقتی پیام رسانی مداوم که از یک شخصیت (برند) کاملاً مشخص ناشی شود ، ارتباط و شناسایی مشتریان با نام تجاری شما را برای مشتریان آسان تر می کند. در مورد برند بوک می توان به عنوان شخصی با لیستی از ویژگی هایی که می خواهید داشته باشد ، فکر کرد. هنگامی که مجموعه ای از خصوصیات را برای ادغام در یک شخصیت شناسایی کنید ، می توانند به یک راهنما برای پیام رسانی شرکت تبدیل شوند.

مخاطب هدف یکی از مهمترین موارد برای تعریف است – و برای انجام این کار ، باید از خود بپرسید:

شما می خواهید چه نوع افرادی از محصولات شما استفاده کنید؟
دوست دارید مخاطب از کدام یک از سایت ها بازدید کرده و در خبرنامه های شما مشترک شوید؟
نیازها ، خواسته ها و ارزش های مخاطبان شما چیست – و فاکتور های شما برای آنها چیست؟

با علم به اینکه، با محدود کردن مخاطبین به بخش های کوچک تر در بازار هدف، باعث ارسال پیامهای خاص و دقیق تر به آنه خواهید شد.
چه مواردی را می توان در دستورالعمل های برند بوک (Brand Book) وارد کرد
1. لوگو

یک راهنمای برند بوک باید نحوه اطمینان از بهینه و ثابت ماندن لوگو، را در محیط های مختلف رسانه ای تعریف کند. باید همه تغییرات و نسخه های لوگو شما و نحوه شکل گیری آن در رسانه های مختلف ، نحوه قرارگیری ، اندازه ها و فضای سفید و ….. را با جزئیات نمایش دهد.

2. رنگها

این یک روش استاندارد است که چهار یا کمتر از چهار رنگ اصلی را به عنوان پالت اصلی رنگ انتخاب کنید.

در برند بوک باید زمان و نحوه استفاده از هر رنگ مشخص شود:

کدام یک برای متن و کدام یک برای عناصر طراحی استفاده می شود؟

کدام رنگ برای لوگو و کدام یک برای پس زمینه متضاد است؟

گاهی اوقات ، در طراحی برند بوک نام رنگ خاص لوگو ، مقادیر رنگ ، مقادیر RGB و CMYK یا نام و شماره Pantone ، رنگ های ثانویه و جایگزین را تعریف می کنند.

3. تایپوگرافی

به همین ترتیب ، باید نوع فونت مشخصی برای برنامه های چاپی و دیجیتالی وجود داشته باشد.

در برند بوک ، باید نحوه و زمان استفاده از فونت های خاص را که نوع چاپ قابل قبول است و همچنین دستورالعمل های مربوط به یک ظاهر طراحی شده ، اندازه و استفاده از رنگ را پوشش دهد.

4. رسانه و پیام رسانی

صدای صدای شما باید در تمام کانال های ارتباطی – ایمیل ، رسانه های اجتماعی ، انتشارات، مطبوعات چاپی ، پست های وبلاگ ، تبلیغات و غیره – سازگار باشد.

رسانه و برند شما باید با شخصیت ، مأموریت ، چشم انداز ، ارزش ها و مخاطبان هدف شما مطابقت داشته باشد.

سپس ، تصمیم بگیرید که چه نوع رسانه ای متناسب با شخصیت و مخاطبان شما باشد.

5. تصاویر

با استفاده از تصاویر موکاپ شده و دقیق در برند بوک خود نشان دهید که ابزارهای مختلف مانند لوگو و غیره به چه شکل، سایز، رنگ و ….. بایست به نمایش در آید.

از برند های موفق الهام بگیرید ، به ویژه آنهایی که پیام های تجاری مشابه شما دارند.

6. چه کارهایی باید انجام دهید و چه کارهایی نباید انجام دهید

راهنماهای برند بوک بایستی شامل کارهایی باشد که بازاریابان ، طراحان ، شرکا و تبلیغ کنندگان نباید انجام دهند – همراه با کارهایی که باید انجام دهند.

داشتن ستون های “انجام دهید ” و “انجام ندهید” به مجریان برند شما کمک شایانی خواهد کرد.
7. سایر مشخصات

نگران نباشید که در مورد هر چیزی توضیح داده شود و آن هم به صورت بسیار دقیق. بدانید که هرچه جزئیات بیشتری در برند بوک خود داشته باشید ، بهتر است و این کار می تواند برای همه مفید باشد.
اگر می خواهید از فونت متفاوتی در رسانه های ارتباطی مختلف استفاده شود ، آن را در مثالهای بسیار واضح و از نوع ، عناوین و …. در برند بوک نشان دهید. این هیچ جایی برای تفسیر و عدم اطمینان باقی نمی گذارد.

برند بوک چه اندازه ای دارد؟

اندازه برند بوک در سه حوزه سال و تعداد صفحات و موضوعات متفاوت است و هر یک را بایستی جداگانه بررسی نمود.
اندازه و تعداد صفحات برند بوک بسیار متفاوت است: از یک صفحه تا ده ها صفحه بسته به پیچیدگی شرکت شما و تعداد عناصر بصری ، موارد بازاریابی، محصولات، خدمات، مخاطبین، نمایندگی ها و بسیاری موارد دیگر متمایز است.
به عنوان مثال یک سایت شرکتی معمولی یک برند بوک چند صفحه ای از لوگو، رنگ، فونت، و تعدادی محدود دیگر از عناصر است که نهایت در یک یا چند صفحه انجام می شود. اما یک شرکت بزرگ با تولیدات مختلف قاعدتا شامل موارد بیشتری خواهد شد
به طور کلی ، برند بوک شما نباید بیش از حد لازم باشد ، بلکه باید به اندازه کافی باشد تا بتواند تمام اطلاعات مهم مربوط به سبک بصری برند شما را به طور موثر در اختیار شما قرار دهد.

نکات کلیدی در زمینه طراحی برند بوک موثر

ایجاد یک برند بوک که هم برای تیم شما و هم برای مشتریان مفید و جذاب باشد یک چالش بزرگ است. با این حال ، نکات مفیدی وجود دارد و اگر به آنها پایبند باشید ، می توانید یک برند بوک بسیار قدرتمند ایجاد کنید. در اینجا برخی از موثرترین نکات آورده شده است:

تصمیم بگیرید که برای چه کسانی طراحی برند بوک انجام می دهید

قبل از ایجاد یک برند بوک، باید به وضوح افرادی را که قرار است دریافت کنند ، شناسایی کنید ، این دستورالعمل ها را بخوانید و استفاده کنید. شناخت مخاطبان هدف خود واقعاً مهم است ، بنابراین می توانید متناسب با آن محتوای خود را تنظیم کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید آن را در خارج از تیم خود توزیع کنید ، اطمینان حاصل کنید که از هیچ اصطلاحات غیرمعمول یا دانش فنی استفاده نمی کنید که درک آن برای دیگران دشوار است. با زبان دوستانه بنویسید که مخاطب را به خود جلب و جذب کند.

ساده بودن برند بوک

اگر می خواهید راهنمایی های شما توسط همه پذیرفته شود ، پس تنها کاری که باید انجام دهید این است که ساده باشد. شما باید اطمینان حاصل کنید که آنچه برای شما توضیح داده شده و در کتاب برند شما گنجانده شده است ، به راحتی توسط گروه های مختلف مردم قابل درک است: کارمندان ، شرکای شما ، مشتریان و حتی رقبا. مطمئناً ، در حال حاضر ساده تر کردن استفاده از کتاب مارک تجاری خود زمان بیشتری را از شما می گیرد ، اما مطمئناً در آینده زمان بیشتری را صرفه جویی می کند.

به روشی خلاقانه فکر کنید

برند بوک ها اولین جایگاه بیان خلاقیت برند هستند. هیچ قانونی در مورد ایجاد برن بوک وجود ندارد بنابراین شما می توانید از خلاقیت خود استفاده کنید و در نتیجه ، آگاهی از نام تجاری خود را افزایش دهید. به عنوان مثال ، هیچ قانونی مبنی بر اینکه باید در قالب PDF باشد وجود ندارد ، بنابراین می توانید همه چیز را بصورت آنلاین داشته باشید. سعی کنید از عناصر خلاقانه در کتاب برند خود استفاده کنید ، اما اطمینان حاصل کنید که بیش از حد پیچیده نیست. به یاد داشته باشید که آن را ساده نگه دارید.

برند بوک را به سبک برند خود طراحی کنید

برند بوک شما باید واقعاً نماینده شرکت ، فرهنگ و سبک کار شما باشد. به عنوان مثال ، اگر شما یک شرکت تناسب اندام با موقعیتی جوان ، پرانرژی و سالم هستید ، پس مطمئن شوید که کتاب برند شما خسته کننده ، صنعتی و کسل کننده نباشد. اگر یک برند بوک برای نمایش کارتون ایجاد کرده اید ، آن را به همان سرگرمی ، رنگارنگ و مثبت بسازید. یا اگر برای یک شرکت مدیریت دارایی است ، آن را تا حد ممکن تمیز و سرراست کنید.

مفید و خاص باشید

جایی برای سو تفاهم در برند بوک خود باقی نگذارید. سعی کنید دانش مفید ، عملی و ویژه ای را به افرادی که راهنمای شما را می خوانند ، ارائه دهید. به عنوان مثال ، اگر متن خاصی را با هم تداخل می دهید یا هر نوع روش طراحی در فتوشاپ را درج می کنید ، مطمئن شوید که صفحه ای را در کتاب نام تجاری خود اضافه کنید که دقیقاً نحوه کار آن را توضیح دهد.

بروزرسانی تغییرات
اگر برند بوک جدیدی ایجاد کرده اید و تغییراتی در لوگو ، فونت های استفاده شده ، نوع رنگ و غیره ایجاد کرده اید ، لازم است هر کجا از نسخه قبلی استفاده شده است پیگیری کنید تا بتوانید همه مطالب را با نسخه به روز شده جایگزین کنید. به عنوان مثال ، اگر لوگو جدیدی دارید ، باید آن را در همه وب سایت ها ، شبکه های اجتماعی ، پاورقی ایمیل ، ارائه ، اسناد و غیره تغییر دهید.
عناصر جدید گرافیکی را در اختیار عموم قرار دهید
برای اطمینان از اینکه افراد از نسخه های قدیمی یا غلط عناصر تصویری شما استفاده نمی کنند ، اطمینان حاصل کنید که دسترسی به عناصر گرافیکی محیا شده باشد. بخش دانلود را در وب سایت خود تنظیم کنید که در آن همه آرم ها ، دستورالعمل های فعلی ، تصاویر و سایر مواد ذخیره می شود. در صورت تمایل می توانید برای محافظت از آن رمز عبور ایجاد کنید ، اما باور کنید به روزرسانی آنلاین یک مجموعه از آرم ها در مقایسه با پاسخ دادن به هزاران ایمیل درخواست کننده این مطالب ، بسیار آسان تر است.

کارکنان خود را درگیر کنید

اگر می خواهید تیم شما از برند جدید شما استقبال کند ، پس آنها باید احساس کنند که مال آنهاست. آنها باید بخشی از آن را احساس کنند و تک تک عناصر موجود در برند بوک شما را به روشنی درک کنند. برای این منظور ، یک تیم پروژه متشکل از کارمندان از همه سطوح در شرکت خود ایجاد کنید و در هنگام توسعه راهنمای نام تجاری ، از آنها بازخورد منظم بخواهید. دریابید که آیا آنها سند را می فهمند ، چه پیشرفت های لازم بر اساس آنها وجود دارد ، چه کاری می توانید انجام دهید تا استفاده از کتاب مارک برای آنها آسان شود. درگیر کردن کارمندان از سراسر شرکت شما می تواند برخی از مسائل مهم را مطرح کند که هرگز تنها در بخش بازاریابی مورد توجه قرار نمی گرفت.

سوالات را پیش بینی کنید

در انتهای برند بوک خود، مطمئن شوید که برخی از مخاطبین و آدرس های ایمیل مربوط به کارمندان خود را درج کرده اید. لازم است ، زیرا بعضی اوقات خوانندگان در مورد راهنمای شما سوالاتی دارند که نمی توانند به تنهایی آنها را بفهمند. با پیوستن برخی آدرس های ایمیل ، با داشتن تیمی که به تمام سوالات و نگرانی ها پاسخ دهد ، این مشکل را برطرف خواهید کرد. علاوه بر این ، ایجاد یک بخش س ofالات متداول در کتاب نام تجاری را نیز در نظر داشته باشید و به 20-30 س topال برتر ممکن است بپرسید که افراد ممکن است در اولین ورود به نام تجاری شما بپرسند.

برند بوک خود را مرتباً مرور کنید

هدف اصلی برند بوک توضیح ، مشاوره و راهنمایی افراد برای استفاده از برند شما است. با این حال ، این لزوما به این معنی نیست که نام تجاری شما برای همیشه پایدار و استوار است. به طور طبیعی ، نام تجاری شما با گذشت زمان تغییر می کند و برند بوک شما باید متناسب با آن تجدید نظر و به روز شود. هنگامی که برند بوک خود را به روز می کنید ، مطمئن شوید که شماره نسخه را نه تنها در صفحه اول ، بلکه در هر صفحه وارد کنید.

ما می توانیم صدها نکته را برای ایجاد برند بوک موثر معرفی کنیم ، اما موارد ذکر شده در بالا مهمترین مواردی است که شما باید برای ایجاد یک راهنمای مارک عالی در ذهن داشته باشید.

برقراری ارتباط با برند بوک

شما می توانید یک برند بوک عالی داشته باشید که دارای چندین بخش ، طراحی عالی و اطلاعات مفید در آن باشد ، اما تا زمانی که مردم از وجود آن مطلع نشوند ، این کار موثر نخواهد بود. قبل از اینکه از کارمندان خود بخواهید آن را به اشتراک بگذارند و ارتقا دهند، قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که آنها خودشان آن را درک می کنند. برای این منظور ، اطمینان حاصل کنید که همه کارمندان به برند بوک شما ، به ویژه طراحان و کارمندان در بخشهای بازاریابی و ارتباطات ، دسترسی دارند.
بنابراین ، پس از مشخص شدن هویت تجاری و بصری ، این خبر را از طریق ارتباط کتبی و جلسات حضوری به تمام کارمندان خود گسترش دهید. سعی کنید نه تنها جایگاه برند را توضیح دهید ، بلکه دلیل و چگونگی بهره مندی مشتریان از آن را نیز توضیح دهید. حال ، وقتی کارمندان شما از جزئیات کتاب مارک تجاری شما آگاه هستند ، آنها را تشویق کنید تا سفیران برند شوند.
برای ایجاد انگیزه در آنها ، پاداش آنها را برای نشان دادن اقدامات “در برند” با برنامه های شناسایی که پاداش عملکرد مثبت مرتبط با نام تجاری را می دهند ، در نظر بگیرید. مدیریت نام تجاری یک فرآیند ثابت نیست ، این یک روند فعال ، مداوم و همیشه در حال پیشرفت است ، بنابراین مطمئن شوید که کارمندان شما از این موضوع آگاه هستند و آماده انتشار اطلاعات در مورد نام تجاری شما هستند.
نمونه کتاب های مارک عالی
بسیاری از کتابهای معروف بسیار جذاب در وب وجود دارند که هرکدام از آنها موقعیت ، سبک و هدف خاص خود را دارند. برای خاتمه دادن به برند بوک ، در اینجا جذاب ترین و خلاقانه ترین کتابهای تجاری را که با آنها روبرو شده ایم ارائه می دهیم.