امروزه یکی از ابزارهای مهم تبلیغات محلی که می‌تواند باعث افزایش مخاطبان شده و روند بهبود کار و تجارت را هموار کند استفاده از تراکت  است که کمک‌های بسیاری به جذب مخاطب و افزایش فروش و دستیابی به اهداف تجاری را، در صورتی که به درستی انجام شود را به ارمغان می آورد.

طراحی تراکت حرفه ای در تبلیغات اهمیت بسیار بالا و نقش موثری برای توسعه برند و افزایش فروش محصول، به خصوص در سطح محلی دارد، البته اگر طراحی تراکت سیاه و سفید نباشد و صاحبان کسب وکار برای معرفی محصول و برند خود سفارش طراحی تراکت مناسب خود را بدهند و قیمت طراحی تراکت را برای کاهش هزینه های خود کاهش ندهند.

طراحی تراکت شامل اطلاعات کامل، مشخصات، ویژگی ها، کاربرد کلی کالاها و برخی اطلاعات مفید محصولات، خدمات و تولیدات کسب و کارهای مختلف است که مخاطب می‌تواند هنگام مطالعه آن با محصولات یا خدمات کسب و کار شما آشنا شود  .بنابراین از نرم افزار طراحی تراکت مناسب استفاده نمائید تا تمامی اطلاعات لازم را به درستی در تراکت خود جای دهید.

طراحی خلاقانه تراکت شکل انتقال اطلاعات را جذاب تر می‌کند و اگر به صورت اصولی و هدفمند انجام گیرد در جذب مخاطب و ایجاد تمایل در او به سمت محصولات و خدمات بسیار تاثیر گذار است. پس سعی کنید از طراحی تراکت رایگان به دلیل تکراری بودن و نداشتن خلاقیت دوری نمائید.

نرم افزار طراحی تراکت

در هر کار هنری و چاپی نرم افزارها از جایگاه خاصی برخوردارند در طراحی تراکت نیز از انواع مختلف نرم افزار طراحی تراکت استفاده میشود. نرم افزار طراحی تراکت معمولا به دو دسته تقسیم میگردد.

نرم افزار طراحی تراکت تبلیغاتی برای کامپیوتر

از آنجایی که و تراکت جزء ملزومات چاپی و تبلیغاتی مهم می باشد و از اهمیت زیادی در فروش محصولات و یا معرفی خدمات دارا میباشد، مهم ترین و بهترین برنامه ساخت تراکت برای کامپیوتر

 Adobe Photoshop فتوشاپ

فتوشاپ جزو معروف‌ترین و پرکاربرترین نرم‌افزار طراحی تراکت است که طرفداران بسیاری نیز دارد. این نرم افزار طراحی تراکت تبلیغاتی برای کامپیوتر به دلیل امکانات زیادی که دارد گستره بیشتری از افراد را به سمت خود می‌کشاند چه افرادی که درزمینه طراحی گرافیکی ثابت و یا طراحی گرافیکی متحرک کار می‌کنند به‌نوعی با نرم‌افزار فتوشاپ آشنا هستند و نیازشان را برطرف می‌سازد.
از ویژگی‌های نرم‌افزار فتوشاپ که بسیار اهمیت دارد پیکسلی بودن آن است که این امر در برخی طراحی‌ها مناسب نیست اما برای طراحی ترراکت فوق العاده است.

CorelDraw

یکی از برنامه های ساخت تراکت برای کامپیوتر نرم‌افزار کورل یا کورل دراو (CorelDraw) می‌باشد که بر خلاف نرم افزار فتوشاپ، این نرم افزار طراحی تراکت وکتور است. از این برنامه ساخت تراکت برای کامپیوتر اکثر برای طراحی های استفاده می‌شود که وکتور بوده و کمتر در ویرایش تصویر مورداستفاده قرار می‌گیرد. نرم‌افزار. پسوند اصلی نرم‌افزار کورل Cdr هست اما از سایر فرمت‌ها همچنین نرم‌افزارهای گرافیکی شرکت ادوبی نیز پشتیبانی می‌کند.

Adobe Illustrator  ایلوستریتور

نرم‌افزار ایلوستریتور از دیگر نرم‌افزارهای محبوب طراحی تراکت و متعلق به شرکت Adobe می‌باشد که برخلاف نرم‌افزار فتوشاپ ، ایلوستریتور نرم‌افزار قدرتمند برداری یا همان وکتور می‌باشد.

ویژگی نرم‌افزار ایلوستریتور

  1. طراحی تصاویر به‌صورت دوبعدی و سه‌بعدی.
    2. تبدیل تصاویر ( تصاویر پیکسلی ) به تصاویر وکتور.
    3. برداری بودن آن‌ گزینه مناسبی برای طراحی لوگو و کاراکتر می‌باشد.
    4. تصاویر در هیچ سایزی کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.
    5. امکان ایجاد چندین صفحه طراحی به‌صورت هم‌زمان.

Adobe InDesign ایندیزاین

نرم‌افزار ایندیزاین یکی  از نرم‌افزارهای گرافیکی شرکت ادوبی است که کاربردهای بسیاری در صفحه‌آرایی یا صفحه‌بندی کتاب ، مجلات ، کاتالوگ ، تقویم ، روزنامه و … دارد که تقریباً این کارها را در نرم‌افزار Word هم می‌توان انجام داد اما نرم‌افزار ایندیزاین به‌صورت اختصاصی برای این کار ایجادشده و امکانات و تنظیمات ویژه‌ای برای چاپ و نشر است. از این نرم افزار برای طراحی تراکت نیز ممکن است استفاده شود.

البته برنامه ساخت تراکت برای کامپیوتر فقط محدود به نرم افزارهای فوق نمیشود و برنامه های ذیل نیز کاربرد دارد.

نرم‌افزار گرافیکی GIMP با حجم کمی که دارد جایگزین مناسبی برای فتوشاپ خواهد بود مخصوصاً اگر نمی‌خواهید طراحی تراکت حرفه‌ای انجام دهید. البته این نرم‌افزار مجهز به ابزارها و ویژگی‌های برجسته است و گزینه خوبی برای طراحی‌های مختلف ازجمله آن دسته از طرح‌ها که شامل خط و منحنی هستند، خواهد بود. نرم‌افزار گیمپ دارای ابزارهای مناسب برای

Movavi Photo Editor  نیز یکی دیگر از برنامه های ساخت تراکت برای کامپیوتر است که عکسان به‌منظور ویرایش عکس‌هایشان نیز از آن استفاده می کنند. این نرم‌افزار به دلیل بهره‌مندی از رابط کاربری ساده و آسان گزینه‌ای مناسب برای یادگیری کاربران غیرحرفه‌ای و مبتدی نیز محسوب می‌شود.

طراحی تراکت رایگان

بسیاری از اصناف برای کاهش هزینه های خود به دنبال طراحی تراکت رایگان هستند. برای این افراد سایت های داخلی و خارجی بسیاری وجود دارد که امکان طراحی تراکت رایگان در آنها امکان پذیر است اما نکته مهم اینجاست که برای تغییرات بایستی حتما به نرم افزار تخصص داشته باشید وگرنه امکان استفاده از آنها را نخواهید داشت.

البته برخی سایت های داخلی اقدام به طراحی رایگان می نمایند اما دوبرابر هزیزنه طراحی را در چاپ از شما خواهند گرفت و یا یک طرح مشخص را برای چندین صنف تکرار خواهند کرد. بنابراین پیشنهاد می نمائیم تا با پرداخت هزینه طراحی، به یک طراحی تراکت زیبا و حرفه ای برسید.

طراحی تراکت آنلاین در Canva

برای استفاده از این سرویس شما نیاز به ساخت اکانت یا حساب کاربری دارید. ساخت حساب کاربری هم ساده بوده و و به صورت رایگان ساخته می شود. پس از آن با کلیک روی Start Designing A Flyer به محیط طراحی وارد می شوید. ابتدا از قسمت ابزار ها از نمونه تراکت تبلیغاتی قالب مورد نظر را انتخاب کنید. سپس با کمک سایر قسمت های ابزار، اقدام به انتخاب تصویر زمینه، تغییر متن، تعویض پس زمینه و.. کنید.

در سرویس تراکت ساز آنلاین Pik to Chart هم بیش از هزاران عکس و قالب رایگان تراکت وجود دارد. کار خود را با کلیک روی دکمه Create My Flyer شروع کنید.

سفارش طراحی تراکت

برای سفارش طراحی تراکت ابتدا درهر کسب‌ وکاری با یستی به هدف و نوع پیام انتقال دهنده به مخاطب ، ابعاد تراکت ، جنس کاغذ، رنگ و نوع روکش و ….را برای طراحی تراکت مشخص نمائید.

قیمت طراحی تراکت 

طراحی تراکت ساده

70 هزار

طراحی تراکت حرفه ای

100 الی 200

طراحی تراکت سیاه و سفید

طراحی تراکت سیاه و سفید تفاوتی با طراحی تراکت رنگی نداشته و نهایتا در هزینه چاپ مقداری صرفه جویی خواهد شد. اما طراحی تراکت سیاه و سفید باعث عدم جذب مخاطب نیز خواهد شد، پس بهتر است رنگی کار کنید

آموزش طراحی تراکت تبلیغاتی در ورد

طراحی تراکت حرفه ای

برای طراحی تراکت حرفه ای و خلاقانه در ابتدا باید بدانید هدف از تهیه تراکت چیست؟ جامعه مخاطبان چه کسانی هستند؟

برای شروع طراحی تراکت حرفه ای باید بدانید که هدف از سفارش تراکت صرفا داشتن یک تراکت معمولی است یا هدفی بیشتر مد نظر است. بهتر است سبک طراحی براساس نیازهای مشتری و جامعه هدف و منطقه توزیع انتخاب شود.

قبل از طراحی تراکت حرفه ای بهتر است از جامعه مخاطبان آگاهی داشته باشید. بدانید که مخاطبان جوانان هستند یا مدیران باسابقه یا ساکننین یک محله و …..

عوامل زیر می‌تواند در نحوه طراحی تراکت حرفه ای موثر باشد:

1- انتخاب فونت با اندازه مناسب در طراحی تراکت

فونت و سایز مطالب می‌تواند در تاثیرگذاری بر مخاطب، موثر باشد. هنگام انتخاب فونت مناسب برای طراحی تراکت، بهتر است که در اندازه‌های آن دقت شود. استفاده از دو یا سه اندازه متفاوت فونت، فونت بزرگ برای عنوان های اصلی، فونت بعدی در عنوان های فرعی و فونت کوچکتر در نوشته های صفحه در تراکت باعث ایجاد هماهنگی مناسب و افزایش میزان تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبان می‌شود.

بهتر است از فونت های جدید و نا آشنا در طراحی تراکت پرهیز شود.

2- رعایت اصول نگارشی در طراحی تراکت

متون یک تراکت مهم‌ترین بخش برای انتقال اطلاعات به خوانندگان یک تراکت است بنابراین بازبینی متن، انتخاب مناسب عنوان ها و رعایت اصول نگارشی در طراحی تراکت بسیار مهم است.

متون  تراکت بهتر است علامت گذاری شده و موضوعات آن با نشانه‌ها و تیترهای مناسب دسته بندی شود تا بدین وسیله پاراگراف ها و متون طولانی تر کوتاه تر به نظر برسند، ابتدای متن‌ها با نقطه گذاری مشخص شود و حتماٌ فاصله بین خطوط رعایت شود تا خوانا و زیباتر باشد و بیننده علاقه بیشتری به دیدن و خواندن پیدا کند.

3- تناسب طراحی تراکت با زمینه فعالیت

در طراحی تراکت باید تناسب کافی میان طرح، محصول ارائه شده، زمینه کاری شرکت و مشتریان هدف شرکت وجود داشته باشد تا حس خوبی به افراد منتقل کند. به طور مثال طراحی تراکت دندانپزشکی که طراحی شده برای معرفی یک مطب است با تراکت طراحی شده برای یک سالن آرایشگاه بسیار متفاوت است.

4- انتخاب رنگ مناسب در طراحی تراکت

رنگ ها یکی از عناصر جذب کننده و مهم هر طرحی تراکت  هستند که می‌توانند یک پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند یجاد کنند. رنگ زیبا و جذاب، چشم بیننده را به خود جلب می‌کند. با توجه به علم روانشناسی رنگ، رنگ ها می توانند برای معرفی و انتقال پیام برند و محصولات به مشتریان استفاده شوند.

بهترین نوع طراحی تراکت استفاده از چهار نوع رنگ است که البته نحوه بکارگیری رنگ ها هم نیاز به سلیقه و خلاقیت و تخصص دارد.

5- انتخاب عکس مناسب در طراحی تراکت

انتخاب عکس تراکت در انتقال پیام به مخاطب تاثیرگذار است. هنگام طراحی تراکت بهتر است از عکس‌ها و تصاویر جذاب، خلاقانه، باکیفیت و حرفه‌ای استفاده شود تا بتواند پیام محصولات و خدمات را به صورت شفاف به مخاطبان انتقال دهد.

تصاویر انتخاب شده برای طراحی تراکت باید با نوع محصول یا خدمات ارائه شده همخوانی داشته باشد.

6- درج لوگو در طراحی تراکت

دقت کنید در طراحی تراکت  حتما لوگو درج شود زیرا لوگو یک آیتم اساسی و مهم برای کسب و کار است. طراحی لوگو یک شرکت نماد تجارت و کار و منعکس کننده نوع فعالیت آن است. لوگو در ابزارهای ارتباطی می‌تواند نقش یک ابزار تبلیغاتی به یادماندنی مهم را ایفا کند.

7- انتخاب کاغذ مناسب در طراحی تراکت

انتخاب جنس کاغذ  در طراحی کاتالوگ از اهمیت زیادی برخوردار است اما در طراحی تراکت  اهمیت آن کمتر بوده است.

8- مختصر نویسی در طراحی تراکت

طراحی تراکت  باید به گونه ای باشد که مخاطب بتواند در کمترین زمان آن را مطالعه و مهم ترین اطلاعات را دریافت کند. در طراحی تراکت همانند طراحی پوستر از نوشتن اطلاعات اضافی و غیرسازنده پرهیز شود و مطالب اصلی و مهم نیز به صورت خلاصه نوشته شود.

9- صداقت در نوشتن مطالب تراکت

هنگام نوشتن مطالب در محتوای تراکت دقت کنید که اصل صداقت و درستی رعایت شود. اغراق زیاد در معرفی و توصیف محصولات و خدمات باعث می‌شود بعد از مواجه شدن با آن در مشتری حس فریب خوردگی ایجاد شده و دیگر به این نوع طرح‌های تبلیغاتی اعتماد نکرده و از خرید محصول مورد نظر هم صرف نظر کند.

در آخر باید بگوییم که طراحی تراکت خودتان را به دست افراد متخصص بسپارید تا چشمگیر باشد و مطالب آن به راحتی به خواننده منتقل شود.