طراحی تراکت  +9 نکته مهم

امروزه یکی از ابزارهای مهم تبلیغات محلی که می‌تواند باعث افزایش مخاطبان شده و روند بهبود کار و تجارت را هموار کند استفاده از تراکت  است که کمک‌های بسیاری به جذب مخاطب و افزایش فروش و دستیابی به اهداف تجاری را، در صورتی که به درستی انجام شود را به ارمغان می آورد.

طراحی تراکت در تبلیغات اهمیت بسیار بالا و نقش موثری برای توسعه برند و افزایش فروش محصول، به خصوص در سطح محلی دارد و صاحبان کسب وکار برای معرفی محصول و برند خود نیاز دارند از آن درکنار سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی استفاده کنند.

طراحی تراکت شامل اطلاعات کامل، مشخصات، ویژگی ها، کاربرد کلی کالاها و برخی اطلاعات مفید محصولات، خدمات و تولیدات کسب و کارهای مختلف است که مخاطب می‌تواند هنگام مطالعه آن با محصولات یا خدمات کسب و کار شما آشنا شود.

طراحی خلاقانه تراکت شکل انتقال اطلاعات را جذاب تر می‌کند و اگر به صورت اصولی و هدفمند انجام گیرد در جذب مخاطب و ایجاد تمایل در او به سمت محصولات و خدمات بسیار تاثیر گذار است.

طراحی تراکت در اطراف کسب و کار شما، منازل، نمایشگاه ها و … توزیع می‌شوند.

هر کسب‌ وکاری با توجه به هدف و نوع پیام انتقال دهنده به مخاطب و …، ابعاد تراکت ، جنس کاغذ، رنگ و نوع روکش را برای طراحی تراکت انتخاب می‌کنند.

تفاوت طراحی تراکت و طراحی بروشور

تفاوت عمده و خاص تراکت با بروشور شامل در این است که تراکت یک برگه یک رو و یا دورو است در حالی که بروشور میتواند یک برگه و یا دو برگه باشد، مورد بعدی شامل خط تا است بدین معنی که در طراحی تراکت خط تا وجود ندارد اما در طراحی بروشور می توان خط تا در نظر گرفت. و در نهایت جنس کاغذ و نوع چاپ تراکت و بروشور متفاوت است یعنی اینکه کیفیت چاپ بروشور باستی بهتر از تراکت باشد.

علاوه بر تفاوت های فیزیکی بالا برخی تفاوت های غیر ظاهری نیز در در طراحی بروشور و طراحی تراکت در نظر گرفته می شود که شامل موارد ذیل است:

تراکت ها برای اهداف کوتاه مدت چاپ می شوند؛ به طور مثال، برای آگاه کردن مردم از رویدادهایی مانند فروش فوق العاده، قرعه کشی، افتتاحیه یا توسعه یک فروشگاه، به همین خاطر کاغذی که تراکت روی آن چاپ می شود، از نوع کاغذهای مرغوب و ضخیم نیست. هم چنین از روکش در آن استفاده نمی شود، البته در صورتی که تراکت حاوی اطلاعات مهمی مانند خدمات و محصولات سازمان باشد، می توان آن را با اهداف بلند مدت تهیه کرد تا طول عمر بیشتری داشته باشد؛ در این موارد تراکت را روی کاغذهای ضخیم تر چاپ می کنند.

اما طراحی بروشور با توجه به مخاطب و محیط انتشار از کاغذ با کیفیت تر و ضخیم تر و همچنین استفاده از روکش های مانند یو وی استفاده می شود.

از موارد دیگر در مورد تفاوت غیر ظاهری بروشور و تراکت محیط و مخاطب هر یک از این دو می باشد، تراکت درموقعیت های محلی است اما بروشور می تواند علاوه بر محله در نمایشگاه و … نیز باشد

نکات اساسی در طراحی تراکت

برای طراحی تراکت منحصر به فرد و خلاقانه در ابتدا باید بدانید هدف از تهیه تراکت چیست؟ جامعه مخاطبان چه کسانی هستند؟

برای شروع طراحی تراکت باید بدانید که هدف از سفارش تراکت صرفا داشتن یک تراکت معمولی است یا هدفی بیشتر مد نظر است. بهتر است سبک طراحی براساس نیازهای مشتری و جامعه هدف و منطقه توزیع انتخاب شود.

قبل از طراحی تراکت بهتر است از جامعه مخاطبان آگاهی داشته باشید. بدانید که مخاطبان جوانان هستند یا مدیران باسابقه یا ساکننین یک محله و …..

عوامل زیر می‌تواند در نحوه طراحی تراکت موثر باشد:

1- انتخاب فونت با اندازه مناسب در طراحی تراکت

فونت و سایز مطالب می‌تواند در تاثیرگذاری بر مخاطب، موثر باشد. هنگام انتخاب فونت مناسب برای طراحی تراکت، بهتر است که در اندازه‌های آن دقت شود. استفاده از دو یا سه اندازه متفاوت فونت، فونت بزرگ برای عنوان های اصلی، فونت بعدی در عنوان های فرعی و فونت کوچکتر در نوشته های صفحه در تراکت باعث ایجاد هماهنگی مناسب و افزایش میزان تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبان می‌شود.

بهتر است از فونت های جدید و نا آشنا در طراحی تراکت پرهیز شود.

2- رعایت اصول نگارشی در طراحی تراکت

متون یک تراکت مهم‌ترین بخش برای انتقال اطلاعات به خوانندگان یک تراکت است بنابراین بازبینی متن، انتخاب مناسب عنوان ها و رعایت اصول نگارشی در طراحی تراکت بسیار مهم است.

متون  تراکت بهتر است علامت گذاری شده و موضوعات آن با نشانه‌ها و تیترهای مناسب دسته بندی شود تا بدین وسیله پاراگراف ها و متون طولانی تر کوتاه تر به نظر برسند، ابتدای متن‌ها با نقطه گذاری مشخص شود و حتماٌ فاصله بین خطوط رعایت شود تا خوانا و زیباتر باشد و بیننده علاقه بیشتری به دیدن و خواندن پیدا کند.

3- تناسب طراحی تراکت با زمینه فعالیت

در طراحی تراکت باید تناسب کافی میان طرح، محصول ارائه شده، زمینه کاری شرکت و مشتریان هدف شرکت وجود داشته باشد تا حس خوبی به افراد منتقل کند. به طور مثال طراحی تراکت دندانپزشکی که طراحی شده برای معرفی یک مطب است با تراکت طراحی شده برای یک سالن آرایشگاه بسیار متفاوت است.

4- انتخاب رنگ مناسب در طراحی تراکت

رنگ ها یکی از عناصر جذب کننده و مهم هر طرحی تراکت  هستند که می‌توانند یک پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند یجاد کنند. رنگ زیبا و جذاب، چشم بیننده را به خود جلب می‌کند. با توجه به علم روانشناسی رنگ، رنگ ها می توانند برای معرفی و انتقال پیام برند و محصولات به مشتریان استفاده شوند.

بهترین نوع طراحی تراکت استفاده از چهار نوع رنگ است که البته نحوه بکارگیری رنگ ها هم نیاز به سلیقه و خلاقیت و تخصص دارد.

5- انتخاب عکس مناسب در طراحی تراکت

انتخاب عکس تراکت در انتقال پیام به مخاطب تاثیرگذار است. هنگام طراحی تراکت بهتر است از عکس‌ها و تصاویر جذاب، خلاقانه، باکیفیت و حرفه‌ای استفاده شود تا بتواند پیام محصولات و خدمات را به صورت شفاف به مخاطبان انتقال دهد.

تصاویر انتخاب شده برای طراحی تراکت باید با نوع محصول یا خدمات ارائه شده همخوانی داشته باشد.

6- درج لوگو در طراحی تراکت

دقت کنید در طراحی تراکت  حتما لوگو درج شود زیرا لوگو یک آیتم اساسی و مهم برای کسب و کار است. طراحی لوگو یک شرکت نماد تجارت و کار و منعکس کننده نوع فعالیت آن است. لوگو در ابزارهای ارتباطی می‌تواند نقش یک ابزار تبلیغاتی به یادماندنی مهم را ایفا کند.

7- انتخاب کاغذ مناسب در طراحی تراکت

انتخاب جنس کاغذ  در طراحی کاتالوگ از اهمیت زیادی برخوردار است اما در طراحی تراکت  اهمیت آن کمتر بوده است.

8- مختصر نویسی در طراحی تراکت

طراحی تراکت  باید به گونه ای باشد که مخاطب بتواند در کمترین زمان آن را مطالعه و مهم ترین اطلاعات را دریافت کند. در طراحی تراکت همانند طراحی پوستر از نوشتن اطلاعات اضافی و غیرسازنده پرهیز شود و مطالب اصلی و مهم نیز به صورت خلاصه نوشته شود.

9- صداقت در نوشتن مطالب تراکت

هنگام نوشتن مطالب در محتوای تراکت دقت کنید که اصل صداقت و درستی رعایت شود. اغراق زیاد در معرفی و توصیف محصولات و خدمات باعث می‌شود بعد از مواجه شدن با آن در مشتری حس فریب خوردگی ایجاد شده و دیگر به این نوع طرح‌های تبلیغاتی اعتماد نکرده و از خرید محصول مورد نظر هم صرف نظر کند.

در آخر باید بگوییم که طراحی تراکت خودتان را به دست افراد متخصص بسپارید تا چشمگیر باشد و مطالب آن به راحتی به خواننده منتقل شود.