فرآیند طراحی و چاپ کاتالوگ

هر خدمت و کاری اگر بر روی اصول و مبانی درست و علمی پایه گذاری شود، نتایج مفیدی به دست خواهد آمد. در زمینه طراحی کاتالوگ و چاپ آن نیز به همین شکل است. شما هزینه های را برای طراح و چاپ انجام می دهید و انتظار دارید نتیجه مناسبی هم بگیرید. بنابراین با ما همراه باشید تا این مسیر را برای شما آشکار کنیم و اگر نیاز دیدید از ما را نیز به خدمت خود بگیرید.

برنامه ریزی

قبل از هر کاری برنامه ریزی کنید، این برنامه شامل زمان اجرا، نحوه توزیع هزینه ها و …… می باشد . در واقع شما با برنامه ریزی میتوانید مسیر حدودی حرکت خود را به دست بیاورید.

هدف چیست؟

شما تا هدفی برای طراحی و چاپ خود در نظر نگرید به نتیجه ای هم نمی رسید. باید هدف مشخص باشد تا بتوانید بر اساس هدف خود سایر موارد ذیل را اجرایی کنید. چون با هر نوع هدفی متغیرهای اجرایی آن نیز متفاوت می شود. به عنوان مثال وقتی شما هدف از طراحی و چاپ خود را یک اطلاع رسانی معمولی در نظر گرفته اید، نیاز به طراح حرفه ای ندارید و یا شاید چاپ اختصاصصی با کیفیت عالی نیز برای شما مناسب نباشد. پس بنابراین در اولین قدم هدف خود را مشخص کنید.

مخاطب کیست؟

مشخصات جمعیتی افرادی که می خواهید محصولات شما را خریداری کنید چیست؟ دانستن اینکه چه کسی کاتالوگ را می خواند ، به شما در ایجاد و برقراری پیام ، نگاه و لحن مورد نظر شما کمک می کند. اگر به این نکته توجه نشود ممکن است مخاطبان به شما پاسخ مناسب را ندهند.

طراح کیست؟

انتخاب طراح مناسب کاتالوگ یا شرکت طراحی کاتالوگ می تواند مشکل باشد. ممکن است برخی طراحان در طراحی کاتالوگ تخصص نداشته و فاقد تخصص لازم برای طراحی کاتالوگ تولیدی شما باشند. طراحانی که به طراحی کاتالوگ عادت ندارند ، حجم کار عظیمی را که یک کاتالوگ می برد را متوجه نمی شوند و بودجه ، زمان و انرژی شما را کاهش می دهند.

عکاس کیست؟

شاید بیش از طراح کاتالوگ، این عکاس شماست که داری اهمیت می باشد. زیرا یک عکس خوب و با کیفیت بیش از یک متن اثر گذار است. برخی از عکاسان به دلیل نداشتن امکانات سخت افزاری مناسب و همچنین تجربه کم ممکن است نتوانند عکاسی مناسبی از محصولات شما داشته باشند، بنابراین با حساسیت عکاس خود را انتخاب نمائید.

بودجه شما چقدر است؟

هزینه خود را مشخص و صادقانه به طراح، عکاس و چاپخانه کاتالوگ خود نیز آن را عنوان کنید تا به شما کمک کنند تا با توجه به حدود مالی شما و همچنین تعداد مشتریانی که برای دستیابی به آنها نیاز دارید ، بهترین کاتالوگ متناسب با بودجه شما را تهیه نمایند. طراح، عکاس و چاپخانه اینگونه قادر خواهند بود فرمت ها ، کاغذ ، چاپ و سبک های طراحی را انتخاب کنند که به بودجه و هدف شما نزدیک باشد.

تولید کاتالوگ

هنگامی که مراحل قبل کامل شد ، تولید کاتالوگ آغاز می شود. به طور کلی ، ما مراحل زیر را هنگام تهیه کاتالوگ دنبال می کنیم:

جمع آوری داده های محصول

قبل از انجام هرگونه طراحی ، باید لیست کاملی از تمام کالاهایی را که در کاتالوگ درج خواهید کرد ، و همچنین تمام موارد غیر کالایی مانند آدرس، درباره ما و …را جمع آوری کنید. اگر برخی از موارد به عنوان یک بلوک عکس کاتالوگ (مانند پیراهنی که در 4 سایز و 6 رنگ تهیه می شود) در کنار هم قرار بگیرند ، مطمئن شوید که برای طراح روشن است. لیست را به ترتیب دسته بندی کنید یا گسترش دهید.

مطالب محصول را بنویسید

برای محصولات و یا خدمات خود شروع به نوشتن کنید. این نوشته ها حتی المقدور کوتاه، گیرا و جذاب باشد و از کلی گویی، شعار و تملق دوری نمائید.

طراحی را آغاز کنید

طرح اصلی کاتالوگ را طراحی کنید. در ابتدا لی اوت کلی و یا یونیفرم کار را طراحی نمائید و سپس طراحی صفحات را با توجه به قالب کلی خود آغاز کنید.
در یونیفرم اصلی بایستی تمام عناصر مشترک صفحه ، قالب های طراحی و مشخصات دیگر را طراحی کنید.

گسترش طراحی

پس از طراحی و لی اوت کلی کاتالوگ ، عکاسی از محصولی را که به عکس های خاصی نیاز دارید ، با پس زمینه یا مدل ، مشخص می کنیم و تقریباً نحوه چیدمان طرح عکس را مشخص می کنیم.

چیدمان

این مهیج ترین بخش طراحی کاتالوگ است – قرار دادن تمام عناصر در صفحه.که نیازمند تجربه و تخصص مناسب است تا شما را به هدف نزدیک نماید. در این بخش در کنار طراح باشید و از راهنمایی های او استفاده نمائید اما سعی نکنید که نظر خود را اعمال نمائید.